DOLAR 15,9289 0.29%
EURO 16,9081 0.5%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4801102,57%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?
  • Diğer
  • Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

ABONE OL
27 Mayıs 2020 18:14
Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90
ad826x90

Acil tıp teknisyenliği, eskiden sağlık meslek liselerinde mevcut olan bir meslektir. Bu mesleğe sahip olabilmek için sağlık meslek lisenin acil tıp teknisyenliği bölümünü okumak yeterli idi. Günümüzde ise artık sağlık meslek liselerinde bu bölüm mevcut değildir. Bu meslek artık üniversiteye taşınmıştır. İlk ve acil yardım bölümünü okumak yeterlidir. Bu bölüm iki seneliktir. Birçok üniversitelerde mevcuttur. Yalnız şunu hatırlatma fayda var lise mezunu olan ilk ve acil yardımcılara acil tıp teknisyeni, üniversite mezunu olan ilk ve acil yardımcılara da paramedik denmektedir. Paramediklik, acil tıp teknisyenliğinden bir tık üstündür. Bu üstünlük gerek tıbbi işlem gerekse maaş olarak gözükmektedir.

ATT 2020 Yılı Maaşları

Paramedik veya acil tıp teknisyenleri ambulanslarda, hastanelerin acil servislerinde, yoğun bakımlarda, revirlerde, sağlık ocaklarında, iş yerlerinde çalışabilmektedir. Aynı zamanda özel servislerde hemşirelerin çalıştığı alanlarda da görevlendirilebilirler. Bu yönden iş imkanı oldukça fazladır. Çalışma yerleri de iş imkanı gibi çoktur. Bu mesleği yapabilmek oldukça basit bir şey değişdir. Hızlı, soğukkanlı, pratik ve daha birçok özelliğe sahip olmak gerekir. Devlette bu mesleğin maaşı 3000-4000 arasındadır. Tabi bu maaş tecrübeye, çalışma yerine aynı zamanda yılına bağlı olarak değişebilir. Özel sektörde bu maaşlar devlete göre daha düşüktür.

ATT Çalışma Şartları

Bu mesleği icra edenler daha çok ambulanslarda çalışmaktadırlar. Aynı zamanda ambulansları yönlendiren çağrı merkezlerinde de çalışırlar. Ambulanslarda çalışırken en önemli unsur, yerden kazanç ve zamandan kazançtır. Bu yüzden fazla kişi bulundurmazlar. Vakaların çeşitlerine göre ambulansta giden kişiler değişebilir. Ayrıca bazı uygulamalarda çağrı merkezlerinde bulunan doktorlardan izin ve yardım almak zorundalardır. Çalışma saatleri, çalışma yerlerine göre değişiklik göstermektedir. İş imkanı oldukça fazla olan meslek günümüzde de çok tercih edilmektedir. Sadece günümüzde değil gelecekte de yeri olan bir meslektir

İlk yardım ve acil yardım arasında temel farklar vardır. İlk yardım herkesin alabileceği bir eğitimdir. Fakat acil yardım sadece bu meslekte çalışan kişilere verilen derstir. Acil yardımda ilaç uygulayabilme, invaziv işlemlerde bulunabilme ve daha birçok tıbbi girişimlerde bulunabilme gibi görevler vardır. Bu yüzden bu meslekte olan kişiler bu alanda oldukça geniş çaplı bilgiler öğrenirler. Dışarıdan basit gibi görünen ama içine girilince oldukça zor ve meşakkatli olan bu meslek hayati görevler taşımaktadır. İnsanların hayata tutunmasına yardımcı olurlar. Sadece hastaneye taşımak değil, hastaneye taşırken onları hayatta tutabilmek, ilk ve acil yardımlarını gerçekleştirmek onların en önemli görevleridir.

ad826x90

Oldukça kutsal olan bu meslek, birçok avantajları da beraberinde getirmektedir. İnsanlara yardımcı olmak onların hayatlara tutunmasını sağlamak her vakitte çağrıları dikkate alarak hızlı bir şekilde davranmak bu mesleğin kutsal olduğunu göstermektedir. Acil tıp teknisyenliği ya da paramediklik sadece erkekler tarafından değil birçok kadın tarafından yapılmaktadır.

ad826x90

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.