Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Ağrı'da | Sağlık Personeli Haberleri

SON DAKİKA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Ağrı’da

Bu haber 17 Şubat 2019 - 18:12 'de eklendi ve 2.401 views kez görüntülendi.

Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca dün Ağrı Devlet Hastanesini ziyaret etti. Bakan Koca, Ağrı Devlet Hastanesinde görevli personel ile sohbet ederek, gerekli incelemelerde bulundu.

Ağrıya Yeni Ambulans

Sağlık Bakanı Koca, Ağrı’ya  yeni tahsis edilen 4×4 ambulanslardan birinin sürücü koltuğuna geçti. Bakan Koca “Bundan sonraki süreçte yapacağımız çalışma ve faaliyetlerin daha hızlı neticeleneceğini biliyoruz. Bugüne kadar Ağrı’ya ulaşımdan turizme, sağlıktan eğitime toplam 14 milyar lira yatırım yapıldığını, bunun içinde sağlık alanında 500 milyon liralık yatırım olduğunu görüyoruz. Sağlık yatırımında devlet hastanesiyle toplam 7 hastanenin, 4 ek binanın ilave edildiği ve 32 sağlık kuruluşunun yapıldığını görüyoruz. Yeni dönemde Ağrılı kardeşlerimizin sağlıkla ilgili ihtiyaçlarını mümkün mertebe Ağrı’da çözmeye çalışan, diğer illere sevkin giderek azaldığı bir dönem olsun istiyoruz. Bu nedenle dışarıya gönderilen hastaların sayısını azaltmak üzere bir gayret içerisinde olacağız.” dedi.

Ağrı Sağlık Üssü Olacak

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde tıp fakültesinin açıldığını hatırlatan Koca, burada eğitim alacak öğrencilerin ilk 3 yıl Erzurum’da kaldıktan sonra eğitimlerine fakültede devam edeceklerini söyledi. Bakan Koca, sağlık turizmini son derece önemsediklerini belirterek, “Bu çerçevede Ağrı merkez ve Diyadin’deki kaplıca tesislerimizi geliştirmeyi de planlıyoruz. Devlet hastanesinin yanında yeni dönemde tahsis edilen 100 dönümlük araziye ek 200 yataklı kadın doğum çocuk hastanemizi de planlıyoruz. Bu süreçte onu da hızlandırıp yol almayı ve her geçen gün devlet hastanesinin üniversite ile afiliasyonuyla sorunları burada çözen, dışarıdan hastanın geldiği bir sağlık üssü olmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığına 800 Yeni Ambulans Alınacak

Bakan Koca konuşmasına “Buna ilave olarak yeni dönemde 800 ambulans alım ihalesi gerçekleşti ve alımı yapıldı. Ağrı’ya da ilk etap için 10 araç tahsis yapıldı. Devamında da tahsis yapmaya devam edeceğiz. Bu dönemde birçok aile sağlık merkezi ve sağlıkevi de yatırımlarımız arasında olacak. Ağrı’da yer yer hekim sorunu olduğunu biliyoruz ama her geçen gün bu açığı kapatacağız. Bu süreçte 31 olan uzman hekim sayımızı 2018 itibarıyla 220’ye çıkardık. Yeni dönemde de 40’a yakın stratejik hekimi Ağrı’ya göndermeyi planladık. Pratisyen hekim sayısı da 97’den 283’e kadar çıkmış oldu. Personel sayısının eksikliğini yer yer biliyoruz. Bunu da her geçen gün kapatmayı, eksiklik hissettirmeme noktasında gayret içinde olabileceğimizi söyleyebilirim.” şeklinde devam etti.