Türk İş Konfederasyonundan Zam Talebi |

SON DAKİKA

Türk İş Konfederasyonundan Zam Talebi

Bu haber 09 Ocak 2019 - 19:20 'de eklendi ve 737 views kez görüntülendi.

Türk İş Konfederasyonu, kamuda sürekli işçi kadrosuna alınan taşeron işçilerin maaşlarına gelecek olan zamların yükseltilmesi için çağrıda bulundu.

Türk-İş Konfederasyonu, kadroya geçirilen taşeron işçilere ilişkin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi. Mektupta, altışar aylık dönemler için yüzde 4 uygulanan zam oranının yükseltilmesi talep edildi. Aynı zamanda, başta Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) olmak üzere kapsam dışında kalan iş yerlerinde çalışan sınırlı sayıdaki işçinin de yapılacak benzer bir düzenlemeyle sürekli işçi kadrosuna geçirilmeyi beklediği de vurgulandı.

Türk-İş’ten Erdoğan’a Mektup

Genel Başkan Ergün ATALAY ve Genel Mali Sekreter Ramazan AĞAR’ın imzasıyla gönderilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere Yüksek Hakem Kurulunca karara bağlanan ve 31 Ekim 2020’ye kadar uygulanacak toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümlerine göre ücret zammı altışar aylık dönemler halinde sadece yüzde 4 oranında olmaktadır. Aylık ücretle birlikte ödenen yakacak yardımı, sorumluluk primi ile yıllık ödenen öğrenim, bayram yardımı benzeri ödemeler de düşük tutarda belirlenmiş ve üç yıllık dönem boyunca da sabit tutulmuştur. 2018 yılı sonunda tüketici fiyatları endeksindeki artış yüzde 20,30 oranında gerçekleşmiştir.

Orta Vadeli Program’a göre, öngörülen TÜFE yıl sonu değişim oranı ise 2019 yılı için yüzde 15,90 ve 2020 yılı için yüzde 9,80’dir. Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçiler ile ailelerinin beklentisi ‘Ücretli çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ sözünün yerine getirilmesi ve geçim şartlarının iyileştirilmesidir.”