Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar |

SON DAKİKA

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar

Bu haber 10 Mayıs 2020 - 17:58 'de eklendi ve 3.574 views kez görüntülendi.

Ambulans şoförlüğü günümüzde çok fazla tercih edilen mesleklerden biridir. Eskiden ambulans şoförleri sınavlara tabii tutularak yapılıyordu. Günümüzde ise üniversitelerin, ilk ve acil yardım bölümünü okuyan paramedik unvanını alan kişiler aynı zamanda sağlık meslek liselerinden mezun acil tıp teknisyeni unvanına sahip olan kişiler yapmaktadır. Ehliyet ve ilk yardım sertifikası ile de ambulans şoförü olabilirsiniz. Ambulans şoförlüğü, sadece araba sürmek değildir. Gerektiği zaman ambulanstakilere yardım etmek ve hızlı olmak, hastalığa göre ambulansı sürmek oldukça zordur.

Alınan vakalara göre ambulansı sürmek değişebilir. Örneğin epilepsisi olan bir hasta ambulansta sabit suratla gitmeli ve ambulans sireni çalınmamalıdır. Daha bunun gibi birçok şey vardır. Trafik kazalarına gidildiğinde durulması gereken yerler, acil durumlarda yapılması gereken şeyler ve daha bir sürü ayrıntı. Ambulans şoförlerinin maaşları değişmektedir. 2000 ile 3000 arasında değişen bu maaşlar tecrübeye ve çalıştığı yıla göre değişim sağlayabilir. Ambulans şoförleri sadece devlet bünyesinde değil özel sektörlerde de oldukça fazladır. Özel hastanelerde ambulans şoförleri maaşları değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda hasta nakil araçlarında da görev almaktadır. Hastaların, hastaneden eve veya hastaneden hastaneye nakil edilmesinde görevlendirilebilirler.

Ambulans şoförleri, oldukça soğukkanlı ve hızlı düşünen kişiler olmalıdır. Ambulanslarda hataya ve vakit kaybına yer yoktur. Bu yüzden hızlıca işlerini yapmalı ve hastayı hastaneye yetiştirmelilerdir. Sürücülüğü oldukça iyi olmalı aynı zamanda yolları da iyi bilmelidir. Ambulans şoförleri hastanelerde durmaz. İstasyonlarda vaka beklemek üzere toplu odalarda bulunurlar. Çağrı merkezlerinin yönlendirmesi üzere olay yerine giderler. En yakın hastaneyi belirleyerek hastaneye yetiştirirler. Genel olarak erkek çalışır gibi gözükür ama ambulans şoförlüğü yapan kadınlarda mevcuttur. Ambulans bünyesinde çalışanlar genel olarak nöbetlere de tabii tutulmaktadır.

Ambulans şoförlüğü için gerekli belgeler:

  • Lise diploması
  • En az B sınıf sürücü ehliyeti
  • İlk yardım sertifikası
  • Sağlık bakanlığının yaptığı psikolojik analiz testleri
  • İleri sürüş sertifikaları

Bu belgeler ile kamu ve özel sektörlere iş başvurusunda bulunabilir ve ambulans şoförlüğü yapabilirsiniz.

Ambulans şoförlüğü, günümüzde oldukça popüler bir meslektir. Dolgun maaşlara sahip olan bu şoförlerin birçok avantajları mevcuttur. Genel olarak istasyonlarda çalışan Ambulans şoförleri, 24 saat çalışıp 48-72 saat aralığında dinlenme hakkına sahip olabiliyor. Bu kişiye ve diğer iş arkadaşlarının çalışma saatlerine bağlıdır. Özel hastanelerde çalışmak ve devlet hastanelerinde çalışmak farklıdır. Maaş farklılığı ve yoğunluk farklılığı görülebilir. Aynı zamanda vakaların çok fazla olduğu iller de mevcuttur. İstanbul, Ankara gibi şehirlerde oldukça çok çalışan ambulans şoförleri küçük şehirlerde daha rahattır. Buda şehirlerde yaşayan insan sayısına göre değişiklik gösterebilir. Soğukkanlı, hızlı düşünen bir kişiyseniz ambulans şoförlüğü sizlere oldukça uygun bir meslektir. Bahsettiğimiz belgelere sahip iseniz iş imkanları oldukça fazladır.