Doktorlardan Sessiz-Siyah Çığlık Yürüyüşü

#sessizsiyahçığlık

Doktorlardan Sessiz-Siyah Çığlık Yürüyüşü

İstanbul Aile Hekimleri Derneğinin tarafından düzenlenen Sessiz- Siyah çığlık yürüyüşü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde yapıldı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde toplanan sağlık çalışanları, son yıllarda yaşanan ve giderek artmaya devam eden sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları kınadılar.

İstanbul Aile Hekimleri Derneği genel sekreteri Aslı Öncelin yaptığı basın açıklaması aşağıda yer almaktadır.

İnsanı yaşatmak için çalışan sağlık mensupları olarak biz bu şiddete alışmayacağız, bu şiddeti kanıksamayacağız. Masaya vurulan yumruğa da, suratımıza çarpılan kapıya da, arkamızdan atılan tekmeye de, kafamızda kırılan kaldırım taşına da, başımıza sıkılan kurşuna da alışmayacağız kanıksamayacağız. Biz bu şiddetin tüm sebeplerinin farkındayız, siz dilimizi ısırarak konuştuğumuza bakmayın; 184 denen cinayet hattı kapanmadan, vatandaşın usulsüz taleplerine son verilmeden, vatandaşı bu taleplere zorlayan sistem düzeltilmeden, sağlık raporlarından, performans sistemine, siyasetin dilinden, dizilerin ve filmlerin şiddeti kışkırtıcı aymazlığına kadar her konuda; bir şekilde sağlıkçıya şiddeti üreten ve körükleyen bu sistemin içinde, derdimiz bu yaraya daha fazla ölmeden bir nebze çare olacak etkin bir sağlıkta şiddet yasasının çıkartılmasıdır.”
Her konuda bir saatte kanun yapabilen, kararname çıkarabilen Yasama ve Yürütme, bizleri daha fazla oyalamaya çalışmasın. “En kısa zamanda” diye başlayan tüm vaatleri yok sayıyor ve hemen iki maddelik bir kanun istiyoruz. Kanun talebimiz nettir: Türk Ceza Kanunu’na iki madde eklenmelidir;

1. Sağlık çalışanına görevi esnasında ya da görevinden dolayı şiddet uygulayan kişi iki ila dört yıl arasında hapis cezası ile yargılanmalı, bu ceza ertelenmemeli.

2. Sağlık sunumunu da engellemiş ise yani diğer vatandaşların sağlık hakkını da gasp etmişse ceza yarı oranda arttırılmalı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*