DOLAR 15,9548 0.46%
EURO 16,9356 0.74%
ALTIN 950,540,87
BITCOIN 4817912,88%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hemşire Nasıl Olunur?
  • Diğer
  • Hemşire Nasıl Olunur?

Hemşire Nasıl Olunur?

ABONE OL
16 Mayıs 2020 19:58
Hemşire Nasıl Olunur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90
ad826x90

Hemşire, dünyada ve ülkemizde oldukça önemli olan mesleklerden biridir. Genel görevi, doktorların belirledikleri tedavileri uygulamak ve hastaların bakımıyla aynı zamanda ruhsal durumuyla ilgilenmektir. Oldukça basit gibi gözüken ama ancak gönüllü, sabırlı ve insanlara yardım etmeyi seven kişilerin yapabileceği bir meslektir. Tabi sadece bu özellikler yetmiyor. Soğukkanlı, tedbirli, hızlı olmak gerekir. Hemşire sadece sağlık ile ilgilenen kişi değil doktor ve hastanın arasında olan kişidir.

Hemşire olmak için eskiden ülkemizde sağlık meslek liseleri bulunmaktaydı fakat şimdi liselerden hemşire olunamıyor, üniversitelerden olunabiliyor. Bunun için bütün üniversitelerin belirli bir taban puanı mevcut. Toplam dört senelik bir eğitim ve beraberinde staj ile birlikte bu mesleği icra edebilirsiniz. Ülkemizde çoğu üniversitelerde hemşirelik bölümü bulunmakta ve oldukça ilgi çekmektedir. Hemşireler hastanede, sağlık ocaklarında, okul revirlerinde ve daha birçok yerde çalışabilir. Hastanelerde de çeşitli bölümler olmak üzere birçok alan vardır. Bu alanlarda tecrübe edinen hemşireler de çoktur. Örneğin yoğun bakım hemşiresi olabilir ve bunun üzerinde tecrübe edinebilirsiniz. Hemşireler hasta servislerinde, ameliyathanelerde, acillerde ve daha birçok hastane bölümünde çalışabilir.

Hemşireler Ne Kadar Kazanıyor?

Devlet bünyesinde olan hastaneler dışında özel sektörlerde de iş imkanı oldukça fazladır. Atanamayan birçok hemşire özel hastanelerde çalışmaktadır. Özel hastaneler ve devlet hastaneleri arasında maaş farkı bulunmaktadır. Devlet hastanelerinde maaş daha yüksek olmakla beraber özel hastanelerde tecrübeye ve çalıştığı bölüme bakılarak maaş verilmektedir. Devlet hastanelerinde hemşire maaşları 3000 ve 4000 arası değişmektedir. Tabi çalışma dışında nöbetlere göre de maaş değişebiliyor. Fazla nöbet tutmak maaşı arttırıyor. Zorunlu nöbetler dışında nöbet tutmak ekstra bir ücrete tabii tutuluyor. Hastanelerin döner sermayesine göre de ekstra ücretler veriliyor.

Sağlık ocaklarında, doktor yanında çalışan birçok hemşire bulunmakta. Bu hemşireler aşı, pansuman gibi görevleri yerine getirmektedir. Sağlık ocaklarının çalışma saatlerinden dolayı herhangi bir nöbet tutmamaktadırlar. Aynı zamanda, aile hekimlerine yardımda bulunarak bebeklerin aşılarını takip edip evraklar tutmaktadır. Sağlık ocaklarında çalışmak için herhangi bir atama gerekmemektedir. Özel sektör gibi alımları mevcuttur. Maaşları, devlet hastanelerine oranla daha düşüktür.

ad826x90

Hemşire olmak, sadece tıbbi işler yapmak değildir. Yeri geldiğinde hastalara yardımcı olmak yeri geldiğinde doktorlara yardımcı olmaktır. Gönüllük işinden kasıt, güler yüzlü ve yardımseverliktir. Oldukça saygı duyulan bir meslek olan hemşirelik, günümüzde de çok takdir edilmektedir. Gece gündüz demeden çalışan, yüzünden tebessüm eksik olmayan, yorgunluğunu bile belli etmeyen hemşirelerimiz oldukça fazladır. Hemşireler hastanenin sorumlusu gibidir. Hastayı hazırlar, hastayı gözlemler, hastanın tedavilerini yapar, hastanın giriş çıkışlarıyla ilgilenir ve daha birçok şey. Bu meslek oldukça kutsaldır. Hem çalışıp hem de insanlara yardım etmek, onlarla ilgilenmek, hayatlar kurtarmak her meslekte bulunmayabilir. Bu yüzden hemşirelik oldukça tercih edinen ve dünyada asla bitmeyecek olan mesleklerden biridir.

ad826x90

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.