Sağlık Çalışanlarının Virüsten Korunması İçin 10 Altın Kural |

SON DAKİKA

Sağlık Çalışanlarının Virüsten Korunması İçin 10 Altın Kural

Bu haber 01 Nisan 2020 - 18:44 'de eklendi ve 7.148 views kez görüntülendi.

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan COVİD-19 salgını, şiddetli biçimde etkili olmaya devam ediyor. Corona virüs ile mücadele kapsamında kimi ülkeler sokağa çıkma yasağı ilan ederken kimileri insanların evlerinde kalması yönünde ikna etmeye çalışıyor. Her iki durumda da temel amaç sosyal mesafenin azaltılması, salgının yayılım hızının yavaşlatılması. Ne var ki tüm bu kısıtlamalara hiçbir şekilde dahil olmayacak olan bir kesim var: sağlık çalışanları…

Virüsten Korunması İçin 10 Altın Kural

Gerek doktorlar gerekse yardımcı sağlık personelleri, her gün salgının tam ortasında görev yapıyor. Sağlık çalışanları, korona virüs ile en ön safta, kahramanca mücadele ediyor; enfekte olma ihtimali en yüksek grup içinde yer alıyor. Peki sağlık çalışanları korona virüsten kaçınmak için nelere dikkat etmeli? Sağlık çalışanlarının virüsten korunması için Doçent Doktor Ertekin Utku Ünal tarafından önerilen 10 altın kural:

1 – Hastaneye laptop ve el çantasıyla gitmeyin.

2 – Hastaneye giderken yanınızda cüzdan ve para almayın, kol saati takmayın. Yanınızda sadece bir kredi kartı, gereken notlar bulunması yeterli.

3 – Gözlüğünüzü, araç anahtarınızı cep telefonunuzu ve yanınızdaki diğer eşyaları hastaneye girdiğinizde ve evinizde döner dönmez antibakteriyel solüsyonla temizleyin.

4 – Hastaneye vardığınızda ilk iş olarak önlüğünüzü/formanızı giyin, çıkmadan önce de üzerinizi değiştirip evden geldiğiniz giysileri giyin.

5 – Hastaneye girince maske takın ve kullandığınız maskeleri gerektiği şekilde atın.

6 – Hastanede çalıştığınız odalarda hatta evinizdeki yatağınızda telefon, veya tablet kullanmayın.

7 – Evinize girerken cep telefonunuzun kılıfını aracınızda bırakın ve eve sokmayın.

8 – Eve vardığınızda size kapıyı açmalarını isteyin ve doğruca banyoya girin. En iyisi giysilerinizi hemen yıkamak veya diğer giysilerle karıştırmadan yıkanmak üzere ayırmaktır.

9 – Evinizde yaşlı veya çocuk varsa onlara herhangi bir enfeksiyon taşımamak için birkaç gün odalarından uzak durmaya özen gösterin.

10 – ellerinizi düzenli olarak yıkayın ve temiz tutun.