DOLAR 15,9518 0.33%
EURO 16,9209 0.51%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4814092,60%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sağlıkta Yıpranma Payı Uygulaması Nedir?
  • Güncel
  • Sağlıkta Yıpranma Payı Uygulaması Nedir?

Sağlıkta Yıpranma Payı Uygulaması Nedir?

ABONE OL
25 Aralık 2020 17:11
Sağlıkta Yıpranma Payı Uygulaması Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90
ad826x90

Sigorta kapsamında çalışanların bu çerçevede pirim ödemesi gerekmektedir. Ülkemizde yasalar bazı alanlarda çalışanların sigorta prim ödemelerine ilişkin olarak birtakım ayrıcalıklar tanımaktadır. Bu ayrıcalıklardan biri kamuoyunda yıpranma payı olarak adlandırılan İtibari hizmet süresidir. Yıpranma payına ilişkin düzenlemeler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer almaktadır. Kanunda itibari hizmet süresi olarak düzenlenen bu ayrıcalıklar birçok sigortalının sahip olmayı arzuladığı avantajları içermektedir.

İtibari hizmet süresi kişilerin sigortalı olarak çalıştıkları sürelerin belli bir oranında ilave sigortalılık süresidir. İtibari hizmet süresi hakkı kanunda sıralanan bazı mesleklere ve iş alanlarında çalışanlara tanınmaktadır. Kanunda sıralanan bu sigortalı çalışanlar normal sigortalılara göre daha erken yaşta ve sürede emekli olabilmektedirler. İtibari hizmet süresi kişinin mesleğine ve çalıştığı sektöre göre orantısal farklılık göstermektedir.

Sağlık Çalışanlarında Yıpranma Payı Süresinin Hesaplanması

Sağlık çalışanlarına itibari hizmet süresi hakkını kazandıran yasal düzenleme 3 Ağustos 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Teşhis, tedavi, koruyucu ve rehabilitasyon hizmetlerinde çalışan sağlık mensupları yıpranma payı olarak bilinen bu haktan yararlanabilecektir. İnsan sağlığına yönelik olarak çalışmak koşuluyla sağlanan bu hakkı sağlık çalışanları dört gözle beklemekteydi.

Artık yasa gereği sağlık personeline yıpranma payı çalıştıkları 360 gün için 60 gün olarak uygulanacak. Söz konusu 60 günlük süre fiili hizmet süresi zammı olarak ifade edilmektedir. Bu şekilde elde ettikleri fiili hizmet süresi zammı yasa gereği beş yılı geçmemesi gerekmektedir. Bu fiili hizmet süresi zammı prim ödeme gün sayısına ilave edilerek erken emekli olmalarına imkan sağlayacaktır. Ancak bu sürelerin yaş haddinden indirilebilmesi için 3600 gün fiilen çalışmak gerekiyor. Bu fiilen çalışılacak 3600 gün yıpranma payına tabi işlerde geçmesi gerekmektedir. Diğer yandan bu fiili çalışma süresinin hesaplanmasında 3 Ağustos 2018 öncesindeki çalışmalar dahil edilmektedir.

ad826x90

 

ad826x90

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • ibram

    son cümle olan “Diğer yandan bu fiili çalışma süresinin hesaplanmasında 3 Ağustos 2018 öncesindeki çalışmalar dahil edilmektedir.” deki son kelime edilmektemidir, edilmemektedir. mi olacak. Yani 3 Ağustos 2018 öncesini kapsıyor mu? Kapsamıyor mu?


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.